Archives post

Kosova merr 10 milionë euro hua nga BERZH-i, për trajtimin e ujërave të zeza në Gjilan

Impianti i ri i trajtimit të ujërave të zeza i financuar nga BERZH-i do të ndërtohet në qytetin e Gjilanit dhe do të përmirësojë...

100 të rinj dhe farmer të rajonit ndërkufitar Gjilan-Kumanovë po trajnohen në ndërmarrësi

Në kuadër të projektit për bashkëpunim ndërkufitar “Tregu i qëndrueshëm për produkte të freskëta të farmerëve në zonën...

Aksident i rëndë në magjistralen Prishtinë – Gjilan

Një aksident i rëndë ka ndodhur në magjistralen Prishtinë – Gjilan, derisa një veturë e tipit “Mercedes” është...

Sot në Gjilan u mbajtën protesta për ‘Grupin e Kumanovës’( FOTO )

Sot bëhen katër vjet nga koha kur është zhvilluar konflikti i armatosur në “Lagjen e Trimave” në Maqedoninë e Veriut që u bë i...

Ambasadat e BE-së punojnë për 9 Maj, ne evropianët pushojmë

Kosova vazhdon të mbesë vendi i vetëm i Ballkanit që nuk lëviz pa viza në Bashkimin Evropian, por festa për Ditën e Evropës nuk do...

Haradinaj priti mjekun që dha kontribut në luftën çlirimtare

Kryeministri Ramush Haradinaj ka pritur sot në takim veprimtarin e çështjes kombëtare, mjekun, Xhevat Demiri, i cili dha kontribut në...

Pse Kosova feston Ditën e Evropës?

Dita e Evropës është ditë ceremoniale, që shënohet më 9 maj të çdo viti, nga Bashkimi Evropian (BE), në njohje të paqes,...

Pa viza e jashtë BE-së, Kosova feston Ditën e Evropës

Sot shënohet 9 Maji – Dita e Evropës. Deklarata e 9 majit e vitit 1950 është koha kur u hodh hapi i parë drejt krijimit të asaj që...